خانه / اخبار / حجت الاسلام موسوی مطلق: حیات اسلام به روح جهاد، مبارزه و انقلابی بودن است

حجت الاسلام موسوی مطلق: حیات اسلام به روح جهاد، مبارزه و انقلابی بودن است

به گزارش روابط عمومی بنیاد فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی، حجت الاسلام سید عباس موسوی مطلق در دومین جلسه از سلسله جلسات رشد معنوی سیاسی (۲۳ مرداد ۹۷)که با هدف بازخوانی کتب ولایت فقیه و چهل حدیث امام خمینی(ره) در مسجد ۷۲ تن مجموعه سرچشمه برگزار شد طی سخنانی گفت:

یکی از نقاط مهم مقابل دشمنان اسلام حضور روحانیت بود و آن ها برای مقابله با این مانع پیش رو، روحانیت جدید درست کردند و عده ای را خریدند و فِرَق مختلفی را ایجاد کردند که نمونه آن سید کاظم رشتی و علی محمد باب بود که فرقه بابیت را ایجاد کرد. این افراد متولد ایران و مسلمان و در خانواده مسلمان رشد پیدا کرده اند اما مهره استعمار بودند. از طرفی برخی نیز ذاتا جاسوس بوده و مسلمان هم نبودند، بلکه توسط استعمار و انگلیس آموزش دیده و به کشورهای اسلامی فرستاده می شدند که نمونه آن در خاطرات مستر همفر وجود دارد.

وی افزود: استعمار با این رویکرد می خواست اسلام بطور ناقص و با انحراف تبلیغ شود و اسلامِ مجاهده تبلیغ نشود. این افراد نبض مراکز علمی و نشر را به دست می گرفتند و با انتشار آثار منحرف، اذهان مردم را مسموم کردند و لذا امام خمینی (ره) در بخشی از این کتاب می فرماید: «پس، به وسایل مختلف بر ضد اسلام تبلیغ و دسیسه کردند. مبلغینى که در حوزه‏هاى روحانیت درست کردند، و عمالى که در دانشگاه ها و مؤسسات تبلیغات دولتى یا بنگاههاى انتشاراتى داشتند، و مستشرقینى که در خدمت دولتهاى استعمارگر هستند، همه دست به دست هم داده در تحریف حقایق اسلام کار کردند. به طورى که بسیارى از مردم و افراد تحصیلکرده نسبت به اسلام گمراه و دچار اشتباه شده ‏اند.»

حجت الاسلام موسوی مطلق در همین زمینه افزود: کسروی و سنگلجی و در طبقات با یک سبقه دینداری بیشتر مانند برقه ای از این دست بودند و استعمار کاری کرد که مردم به شک افتاده بودند و اختلاف بین بدنه در حال شکل گیری بود.

وی با بیان اینکه در اندیشه امام(ره) «اسلام دین افراد مجاهدى است که به دنبال حق و عدالتند و دین کسانى است که آزادى و استقلال مى‏خواهند» است گفت: دشمنان حتی شعارهایی که با اسلام عجین شده بود را گرفتند و منادیان حق و عدالت کسان دیگری شدند. آن هایی که دم از آزادی و استقلال می زدند اصلا معتقد به این معنا در اسلام نبودند و این شعار را به نفع خود مصادره کردند. روشنفکرها عهده دار این شعارها شدند که خودشان منحرف بودند و اعتقادی به اسلام نداشتند و ما تارک فکرتر از این ها نداریم.

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به این سخن امام خمینی(ره) که «اسلام مکتب مبارزان و مردم ضد استعمار است» گفت: ببینید اجتماع مردم کدام عالم را می پسندد. مرجعی محبوب تر است که در امور اجتماعی و سیاسی مسلمین هیچ دخالتی نکند و فتوایش را بدهد و وجوهات را پرداخت کرده و از محبت و مصائب اهل بیت(ع) دم بزند. اما عالمی که دغدغه های سیاسی و اجتماعی مردم داشته باشد را خیلی نمی پسندند و این در روح خیلی از افراد حلول کرده که خیلی هم خطرناک است. حضرت امام می فرمایند که دشمنان «اسلام را طور دیگری برای مردم معرفی کرده و می کنند، تصور نادرستى که از اسلام در اذهان عامه به وجود آورده و شکل ناقصى که در حوزه‏هاى علمیه عرضه مى‏شود براى این منظور است که خاصیت انقلابى و حیاتى اسلامى را از آن بگیرند.«

حجت الاسلام موسوی مطلق گفت: این افراد آنقدر نفوذ پیدا کردند که اسلام غیرانقلابی را معرفی کردند و این در حالی است که حیات اسلام به روح جهاد، مبارزه و انقلابی بودن است. هراس دشمنان از انقلاب هم به این دلیل است که انقلاب، اسلامِ مبارزه را زنده کرد اما دشمنان، اسلامی می خواستند که کاری با این موضوعات نداشته باشد. دشمن با کرسی های درس به تنهایی مشکلی ندارد که حتی بیان فقه ۱۵ سال هم طول بکشد اما موقع اجرا مشکل دارند. امام خمینی (ره) در همین زمینه می فرماید «تبلیغات سوء آن ها متأسفانه مؤثر واقع شده است. الآن گذشته از عامه مردم، طبقه تحصیل کرده، چه دانشگاهى و چه بسیارى از محصلین روحانى، اسلام را درست نفهمیده‏اند و از آن تصور خطایى دارند. همان طور که مردم افراد غریب را نمى‏شناسند، اسلام را هم نمى‏شناسند و [اسلام] در میان مردم دنیا به وضع غربت زندگى مى‏کند. چنانچه کسى بخواهد اسلام را آن طور که هست معرفى کند، مردم به این زودی ها باورشان نمى‏آید؛ بلکه عمال استعمار در حوزه‏ها هیاهو و جنجال به پا مى‏کنند.» که الحمدلله بعد از انقلاب این نگاه تغییر کرد.

درباره سیّدعباس موسوی مطلق

همچنین ببینید

کلاس اخلاق توسط استاد حجت الاسلام و المسلمین سیّدعباس موسوی مطلق

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

28 − 19 =